Jdi na obsah Jdi na menu
 


LISTNATÉ STROMY

pěstování

Listnaté stromy tvoří dřevnatý kmen a rozvětvenou korunu, která může mít nejrůznější tvar od sloupovité, pyramidální, kulovité, převislé a vejčité. Strom nemusí být vždy vysoký. Některé druhy dorůstají pouze 30 cm, jiné několik desítek metrů. Ve velké zahradě jsou stromy skutečným potěšením, obzvlášť pokud nejsme omezeni prostorem. Do zahrad vybíráme kvetoucí stromy zejména kvetoucí třešně nebo jabloně, které patří mezi nejoblíbenější. Listnaté stromy okrasné listem zaujmou tvarem listů nebo jejich barvou. Existují listnaté stromy, které změní barvu listů několikrát za rok. Jiné druhy kromě květů zdobí také dekorativní plody. Při výsadbě stromů je obzvlášť důležité klást důraz na stanoviště. Kromě nároků na stanoviště a druh půdy je také třeba brát ohled na to, jakou velikost bude strom zaujímat za pár let. Proto nevybíráme stanoviště v těsné blízkosti domu, ostatních stromů nebo pod elektrickým vedením.

 

něco o stromech

Listnaté dřeviny jsou rozšířené po celé zeměkouli. Proto jsou také nároky jednotlivých rodů a druhů často velmi rozdílné. Vedle světlomilných druhů najdeme i zástupce vyloženě stínomilné, vedle vlhkomilných je známá i celá řada suchomilných dřevin, mnoho druhů, vyžadujících živné a hluboké půdní podmínky, lze vystřídat neméně bohatým výběrem listnáčů, kterým se velmi uspokojivě daří v půdách kamenitých, písčitých a chudých, atd. Svými nároky na stanovištní podmínky zaujímají opravdu zvláštní postavení tzv. Dřeviny "vřesovištní" a svým uplatněním pak ještě dřeviny popínavě a růže. Proto jsou tyto tři poslední skupiny okrasných dřevin uvedeny i v tomto katalogu samostatně a odděleně.

Ve srovnání s jehličnany působí listnaté dřeviny mnohem živěji, veseleji a jsou také proměnlivější. Některé z nich se vyznačují nápadnějším kvetením či plodností a nezřídka je i jejich jarní, případně podzimní nebo i letní zbarvení listů odlišné. Použití listnáčů v parcích, krajinářských úpravách i zahrádkách všeho druhu je vpravdě široké. Hodí se pro výsadby solitérní, skupinové, alejové, do alpín i jiných speciálních úprav. Stálezelené listnaté dřeviny tvoří víceméně samostatnou skupinu.

Expedice listnatých dřevin se uskutečňuje podle druhu buď jako prostokořenné rostliny nebo s kořenovým balem (stálezelené druhy), případně v různých vegetačních nádobách - kontejnerech. Opadavé keře či stromy vysazujeme většinou v bezlistém stavu v předjaří nebo na podzim (vyjma rostliny v kontejnerech, které lze vysazovat během celého vegetačního období). Při vlastní výsadbě zkrátíme většině opadavých dřevin jejich výhody asi o jednu třetinu a zastřihneme poškozené konce kořenů. Po výsadbě je nutná opakovaná zálivka. Výsadba kontejnerových rostlin je jednodušší a také jistější. Alejové stromky nebo stromové tvary vůbec opatřujeme podle možnosti v prvních letech kůlem.

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75289
Měsíc: 755
Den: 20